Martin Michael Stiltenn

Martin Michael Stiltenn

Narodil se 21. 8. 1974 v Moravské Třebové. Nikdy nestudoval žádnou uměleckou školu, vyučil se v dnes již zaniklém řemesle perleťářem a je tak čistokrevným autodidaktem.
Jeho poměrně široký tvůrčí rozsah zahrnuje obrazy-objekty, koláže, asambláže, šperky a v neposlední řadě autorské psaní a film. V útlém věku ho ovlivnil surrealismus, který spolu s jeho niterným vztahem k fantasknu, bizarnostem, podivnu a dekadenci určil celoživotní směr. Absurdno a imaginace jsou hlavními principy jeho tvorby v mnoha rozmanitých formách a všech možných podobách, často za hranicí uchopitelnosti. To vše kořeněné sarkastickým, štiplavým a často až cynickým humorem. Zdrojem inspirace pro něj jsou nejen snové prožitky nebo vzpomínky z dětství ale třeba i každodenní situace, kterých je podle sebe, sám jen „pouhým svědkem“ a které obsahují, jeho slovy „Tajnou tvář věcí a dějů, veřejně vystavenou a tím zároveň skrytou nejlépe“. Komerční styly a módní trendy naprosto ignoruje a jak sám říká:

„Tvorba je především svoboda a je třeba vždy stát mimo masový proud diktující trendy.“ Každý z nás má v sobě ukryt ten pověstný tajemný předmět touhy. Záleží ale na každém, zda to dokáže přiznat a uznat jako svůj vlastní, bez ohledu na názory a postoj okolí.“

foto-Petr Kopřiva